Paznokcie mówią o Tobie więcej niż myślisz

Większość z nas, patrząc na swoje dłonie, zauważa tylko to, że paznokcie trzeba by przyciąć wyczyścić, albo skończyć je obgryzać – i to wszystko. Zaskakującym jest fakt, że w sytuacji gdy pokażesz swoje paznokcie specjaliście, którym jest np. dermatolog, powiedzie na ich temat o wiele więcej, niż możesz sobie wyobrazić. Twój stan zdrowia, począwszy od złej diety, stresu czy problemów z nerkami odbija się na Twoich paznokciach.

Dermatolog często posiada szczegółową historię zdrowia swoich pacjentów i gromadzi elektroniczną dokumentację medyczną w programie Medfile.
Istnieje ponad 30 różnych dolegliwości paznokci, które mogą być powiązane z kiepskim stanem zdrowia. Poniżej 8 faktów, które doktor może stwierdzić o Twoim zdrowiu, sugerując się jedynie stanem Twoich paznokci.

Według badań u osób z rozedmą i innymi chorobami płuc, paznokcie często przybierają zaokrąglony kształt u czubka palców.

  1. Według Dr Doris Day, profesor dermatologii z New York University, małe dziurki lub wgłębienia w paznokciach, mogą oznaczać artretyzm czy łuszczycowe zapalenie stawów.
  2. Ludzie, którzy nie odżywiają się dobrze, a także mają braki witamin, mogą mieć paznokcie cieńsze niż u zdrowych osób oraz podatne na łamanie się.
  3. Poziome linie, znane również pod nazwą Linii Beau, są powiązane z poważnym psychicznym stresem. Wyglądają jak wycięte w paznokciu linie i często pojawiają się u osób, które przeszły chemioterapię. Mogą być również powiązane z niektórymi chorobami, urazami i ciężkimi przypadkami niedożywienia. Co ciekawe, wpływ na pojawienie się takich linii na paznokciach, może mieć również wysokość – zauważono, że wiele razy pojawiły się u osób, które uczestniczyły w wyprawie na Mount Everest.
  4. Pionowe linie nie są jednak aż tak poważne, jak mogłoby się wydawać. Niektórzy ludzie są bardziej podatni na nie, niż inni, ale generalnie są one powiązane ze starzeniem się. Czasem mogą być też oznaką niedożywienia.
  5. U osób z niedoborem żelaza, ich paznokcie mogą przypominać kształtem łyżkę. Zamiast zaokrąglać się ku czubkowi palca, pokrywając tym samym i chroniąc palec, wyrastają ku górze, jak wygięte.
  6. Problemy z nerkami i wątrobą mogą powodować następujące problemy z paznokciami: połowa paznokcia jest biała, a połowa ciemna lub różowa. Choroby wątroby i nerek powodują zwykle przebarwienia, które odznaczają się później na skórze.
  7. Paznokcie, które się wyginają do góry, mogą również insynuować problemy z nerkami lub tarczycą. Wiele chorób powiązanych z tarczycą i układem autoimmunologicznym powodują problemy, które są zauważalne podczas badań.

Diagnoza choroby jest zazwyczaj niezwykle złożona i niektóre objawy mogą być zalążkiem różnych niebezpiecznych chorób. Warto zwracać uwagę na takie detale swojego ciała. Jeśli zauważysz u siebie jakieś niepokojące objawy lub pogorszony stan zdrowia skonsultuj się z lekarzem.