Dlaczego wszyscy jesteśmy tacy zmęczeni?

Brak energii wraz z wiekiem nie jest nieunikniony. Przyczyną mogą być niektóre choroby fizyczne lub psychiczne, a także źle dopasowany styl życia i nawyki związane ze snem. Rozszyfruj przyczyny swojego zmęczenia i rozwiązania, które pomogą temu zaradzić.

Z wiekiem wiele osób zauważa wzrost uczucia zmęczenia. W rezultacie ograniczają swoją aktywność, izolują się i tracą jakość życia. Przez długi czas to związane z wiekiem zmęczenie było uważane za nieuniknione, ale eksperci zaczynają ponownie rozważać ten poroblem. Teraz, gdy naukowcy lepiej rozumieją proces starzenia się, jest dla nich jasne, że zmęczenie nie jest tylko funkcją wieku. Oto kilka przyczyn i strategii pokonania tego ciągłego zmęczenia.

Różne przyczyny

Niektóre choroby są już znane z tego, że powodują silne zmęczenie u ludzi w każdym wieku, nawet u tych, którzy są dobrze wypoczęci. Należą do nich:

 • anemia,
 • choroby serca,
 • przewlekłe choroby płuc,
 • cukrzyca,
 • zaburzenia endokrynologiczne, takie jak niedoczynność tarczycy i niewydolność nadnerczy,
 • choroby nerek,
 • choroby wątroby,
 • infekcje bakteryjne lub wirusowe, takie jak grypa,
 • zaburzenia reumatologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń
 • oraz zaburzenia neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, wstrząs mózgu i udar mózgu.

Depresja, lęk, stres, żałoba, nuda, remisja nowotworu, leki, brak kondycji fizycznej i łagodnie podwyższony stan zapalny są również możliwymi przyczynami nieprawidłowego zmęczenia. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o swoje samopoczucie a w razie potrzeby przeprowadzić konsultacje lekarskie online.

Zwiększanie energii

W wyżej wymienionych chorobach, leczenie jest konieczne, aby przywrócić wysoki poziom energii. Jednak w przypadku zdrowej osoby samo zwiększenie poziomu aktywności może pomóc. Staraj się stopniowo spędzać mniej czasu siedząc. Włączenie aktywności fizycznej do swojego codziennego życia może być dobrym sposobem na rozpoczęcie walki z siedzącym trybem życia.

Następnie upewnij się, że wszyscy Twój lekarz wie o Twoich lekach, abyś móc lepiej zrozumieć ich skutki uboczne. Ograniczenie kofeiny, alkoholu oraz wysokocukrowych i smażonych potraw również może pomóc, podobnie jak upewnienie się, że jesteś nawodniony przez cały dzień. Wreszcie, jeśli często się nudzisz, rozważ udział w jakimś działaniu w swojej społeczności lub wolontariat.

Dobrze się wysypiaj

Wiele przyczyn zmęczenia nie ma związku ze snem, ale jeśli nie śpisz wystarczająco dużo lub nie wystarczająco dobrze, próba poprawy tego stanu powinna być twoim pierwszym odruchem. Oto kilka rozwiązań:

 • przyjmij regularną porę kładzenia się spać i budzenia się
 • wystawiaj się na działanie światła słonecznego w ciągu dnia, a w nocy unikaj niebieskiego światła
 • ogranicz długie, regularnych drzemek w ciągu dnia

Brak snu związany z niewystarczającym czasem odpoczynku lub niską jakością snu. Jeśli po ośmiogodzinnej nocy nadal jesteś zmęczony, to prawdopodobnie dlatego, że nie wysypiasz się wystarczająco. W grę może wchodzić stres, hormony i wiele innych przyczyn. Lekarz może pomóc Ci znaleźć odpowiednie rozwiązania, aby uzyskać lepszy sen w nocy. Ogólnie rzecz biorąc, fizyczne wyczerpanie można przezwyciężyć poprzez regularne wysypianie się, spożywanie regularnych, zbilansowanych posiłków i ograniczenie picia kawy.

Różnica między zmęczeniem a lenistwem

Warto zastanowić się , czy uczucie ciężkości, które przykleja Cię do kanapy, pochodzi z fizycznego wyczerpania, związanego ze sportem lub słabym snem, czy też z braku motywacji? Istnieje kilka łatwych testów, aby lepiej to zrozumieć, a także rozwiązania we wszystkich przypadkach. Czujesz, że twoje powieki zamykają się w środku popołudnia, albo ucinasz sobie drzemkę, kiedy planowałeś iść na siłownię, i przychodzi ci do głowy pytanie: “Czy naprawdę jestem zmęczony, czy tylko leniwy?”.

A może to wyczerpanie fizyczne?

Winowajcami wyczerpania fizycznego są najczęściej przetrenowanie lub brak snu. Przetrenowanie to nie tylko problem sportowców, ale także osób prowadzących siedzący tryb życia, które uprawiają sport. Przetrenowanie objawia się jako szybkie tętno spoczynkowe, bolesność mięśni, która utrzymuje się dłużej niż 72 godziny po treningu, bóle głowy i zmniejszony apetyt. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, weź kilka dni wolnego, aby dojść do siebie.

A może to wyczerpanie psychiczne?

Stresujący lub intensywny dzień w pracy może pozbawić nas energii psychicznej na cały dzień, pozostawiając nas zdrenowanych. Może wpływać na nasz sen, powodując zmęczenie fizyczne. Ale czasami po prostu brakuje nam motywacji. W takim przypadku zrób test: zapytaj siebie, czy masz wystarczająco dużo energii, aby zrobić coś, co kochasz, np. zjeść coś na mieście lub wyjść z przyjaciółmi. Jeśli Twoje ulubione rozrywki nie brzmią zachęcająco, prawdopodobnie jesteś fizycznie zmęczony.

Na szczęście istnieje bardzo skuteczne rozwiązanie problemu zmęczenia umysłowego i nudy: przełamać inercję. Wstawaj i ruszaj się. Regularny sen i lekka dieta wieczorem pomogą Ci się ponownie zmotywować.