Nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca: w jakim celu stosuje się leki moczopędne?

Zasadniczo przepisywane w przypadku nadciśnienia tętniczego lub niewydolności serca, leki moczopędne nie są nieszkodliwe. W trakcie leczenia należy zachować czujność, szczególnie w okresie  upałów.

Do czego służą leki moczopędne?

Leki moczopędne pomagają organizmowi wyeliminować więcej wody i soli niż w normalnych warunkach. Działają one na nerki, na różnych poziomach, zwiększają produkcję moczu. Nerki są “zaprogramowane” do filtrowania niezbędnej ilości wody i soli oraz do zapewnienia ich właściwej równowagi w organizmie. Lek moczopędny przychodzi do modyfikacji tych parametrów regulacji.

Jakie są rodzaje diuretyków?

Istnieją trzy rodziny leków moczopędnych, w zależności od celu ich działania w nerkach. Wszystkie z nich są dostępne wyłącznie na receptę.

  • diuretyki pętlowe, to leki moczopędne o największej efektywności
  • diuretyki tiazydowe, są najczęściej wykorzystywanymi lekami moczopędnymi w leczeniu nadciśnienia.
  • leki moczopędne oszczędzające potas, są to leki o małej skuteczności działania moczopędnego. Hamują wymianę jonów sodu na jony potasu oraz wydalanie jonu wodorowego

 

Dlaczego warto zażywać lek moczopędny?

Diuretyki są przepisywane:

  • W przypadku zatrzymania wody i soli w związku z niewydolnością serca, nerek lub wątroby. W tego typu patologii serce, nerki lub wątroba są niewydolne, a zatrzymanie wodorosodu prowadzi do powstawania obrzęków (nieprawidłowych obrzęków).
  • W przypadku wysokiego ciśnienia krwi. Sól zatrzymuje wodę w organizmie. Jeśli jest ich za dużo, zwiększa się objętość krwi, co może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi. Poprzez swój sposób działania, lek moczopędny pomaga zmniejszyć ciśnienie w tętnicach.

W nadciśnieniu tętniczym najważniejszymi lekami są diuretyki. Podawane na są z innymi klasami leków przeciwnadciśnieniowych. Jeśli zażywamy trzy różne leki, jeden z nich powinien być lekiem moczopędnym: dzięki temu leczenie będzie bardziej skuteczne. W przypadku nadciśnienia tętniczego wskazaniem do stosowania są głównie diuretyki tiazydowe.

 

Jakie leki stosować w leczeniu nadciśnienia tętniczego?

Niektóre leki moczopędne, zwane “oszczędzającymi potas” działają na hormon, aldosteron, zaangażowany w równowagę wody i soli. Mogą być przepisywane w przypadku wysokiego ciśnienia krwi lub niewydolności serca, ale także dla kobiet z zespołem policystycznych jajników lub innymi chorobami hormonalnymi.

 

Jakie są skutki uboczne stosowania leków moczopędnych?

Przyjmowanie leków moczopędnych zwiększa potrzebę oddawania moczu (zwłaszcza diuretyków pętlowych), co może być kłopotliwe w pierwszych dniach leczenia, gdy organizm odnajduje nową równowagę. W skrajnych przypadkach u niektórych osób może dojść do odwodnienia, zwłaszcza w bardzo gorące dni.

Przyjmowanie leków moczopędnych może również prowadzić do spadku poziomu potasu we krwi (z wyjątkiem leków moczopędnych oszczędzających potas). Ta hipokaliemia może, jeśli nie zostanie w porę wykryta, prowadzić do zaburzeń rytmu serca.

Inne możliwe działania niepożądane: spadek stężenia sodu we krwi (hiponatremia), niewydolność nerek (w skrajnych przypadkach). Uwaga: leki moczopędne są przeciwwskazane u kobiet w ciąży ze względu na ryzyko wystąpienia wad rozwojowych płodu.

Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, dawka leku musi być dostosowana w zależności od pacjenta i tolerancji diuretyku.

 

 

Gorąco, biegunka, gorączka, infekcja: uważaj!

Ryzyko odwodnienia może być zwiększone w pewnych sytuacjach. Należy wtedy wzmóc czujność w przypadku przyjmowania leków moczopędnych. Podczas epizodów biegunki, takich jak zapalenie żołądka i jelit lub w przypadku fali upałów (zwłaszcza u osób starszych, cierpiących na choroby nerek, diabetyków itp.), lepiej jest tymczasowo przerwać przyjmowanie leków moczopędnych, po konsultacji z lekarzem.

 

Czy muszę uważać na dietę?

Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się spożywanie niewielkiej ilości soli. Jest to szczególnie wskazane w przypadku przyjmowania leków moczopędnych. W przypadku stosowania diuretyków pętlowych i tiazydowych należy zadbać o odpowiednie spożycie potasu. Można to osiągnąć poprzez zwiększenie spożycia owoców i warzyw. Na przykład koper włoski, biała lub czerwona fasola, ziemniaki i banany zawierają duże ilości potasu.

Uwaga: napoje takie jak kawa i niektóre produkty spożywcze (szparagi, karczochy, owoce cytrusowe, ananas, itp.) mają naturalne działanie moczopędne. Jest on jednak zbyt słaby, by mieć realny wpływ na leczenie.

 

Jak długo należy je przyjmować?

W przypadku wysokiego ciśnienia krwi, leki moczopędne są przepisywane na długi okres czasu, nawet na całe życie. Ale czasami mamy dobre niespodzianki, niektóre otyłe osoby, które zdołają schudnąć wystarczająco, mogą być odzwyczajeni od leczenia. W innych patologiach, takich jak niewydolność serca, leczenie moczopędne może być w niektórych przypadkach przerwane, takie sytuacje możesz przedyskutować online dzięki telemedycynie.