Co powoduje wzdęcia brzucha?

Bolesne i nieprzyjemne, wzdęcia brzucha i gazy zdarzają się bardzo często. Mogą pojawić się na dowolnym odcinku układu trawiennego, wywołując szereg objawów, takich jak uczucie “napompowanego” brzucha, odbijanie i wiatry. Istnieje wiele różnych przyczyn tych dolegliwości.

Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny wzdęć.

Wzdęcia brzucha mogą być niepokojące i bolesne. W większości przypadków nie jest to powód do niepokoju i może być leczony w domu przy odrobinie cierpliwości. Jeśli jednak objawy nasilą się lub nie ustąpią po kilku dniach, konieczna jest wizyta u lekarza bądź konsultacja lekarska online. Istnieje wiele możliwych przyczyn wzdęcia brzucha, w tym zatrzymanie płynów, zespół jelita drażliwego, infekcje zaparcia i choroby przewlekłe. Lekarze online wyróżniają najczęstsze z nich.

  1. Gaz, który gromadzi się w żołądku

Gromadzenie się gazów w żołądku i jelitach jest jedną z najczęstszych przyczyn wzdęć. Szacuje się, że w przewodzie pokarmowym w dowolnej chwili znajduje się od 100 do 200 ml gazów. W warunkach fizjologicznych, oddawanie gazów ma miejsce 14-25 razy w ciągu doby. Wysokoprzetworzona żywność, pospieszne jedzenie, mała aktywność fizyczna i stres w dużej mierze przyczyniają się do występowania tych dolegliwości .

  1. Niestrawność

Niestrawność to dyskomfort lub ból w żołądku. Jest ona często spowodowana zbyt dużą ilością jedzenia lub alkoholu, lekami, które podrażniają żołądek, lub drobną infekcją. Może pojawić się w dowolnym momencie, jednak często jej objawy odczuwalne są zaraz po posiłku. Częsta niestrawność, która nie wydaje się być związana z jedzeniem lub innymi widocznymi przyczynami, może być oznaką czegoś poważniejszego, takiego jak wrzód, rak lub niewydolność wątroby. Dlatego ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, jeśli objawy nie ustępują.

  1. Zakażenie

Infekcje żołądka mogą powodować gazy, którym mogą towarzyszyć również biegunka, wymioty, nudności i ból brzucha. Infekcje te są wywoływane przez bakterie lub wirusy i zwykle ustępują samoistnie po kilku dniach. Zgłoś się do lekarza, jeśli wzdęciom towarzyszy gorączka, krew w stolcu lub częste wymioty.

  1. Retencja wody

Jedzenie słonych potraw, nietolerancje pokarmowe (mleko, gluten itp.) oraz zmiany hormonalne mogą powodować zatrzymywanie większej ilości płynów w organizmie niż normalnie. Przewlekłe wzdęcia spowodowane zatrzymywaniem płynów mogą mieć poważniejsze przyczyny, takie jak cukrzyca lub niewydolność nerek. Jeśli wzdęcia nie ustępują, porozmawiaj z lekarzem.

  1. Zaparcia

Zaparcia często powodują wzdęcia. Może być spowodowany odwodnieniem, brakiem błonnika w diecie, nietolerancją, ciążą, niektórymi zaburzeniami jelitowymi, niedoborem składników odżywczych lub niektórymi lekami. Większość epizodów zaparć jest krótkotrwała.

  1. Inne przyczyny

Rzadziej wzdęcia brzucha mogą być spowodowane innymi poważnymi chorobami. Mogą one obejmować endometriozę, przewlekłe zaburzenia jelitowe, takie jak zespół jelita drażliwego lub choroba Crohna, zaburzenia bakterii jelita cienkiego, kamienie żółciowe, choroby pęcherzyka żółciowego, a nawet raka żołądka lub jelit.