Telemedycyna i wystawianie L4 przez Internet

Telemedycyna i wystawianie L4 przez Internet

 

Większości Polaków telemedycyna nie kojarzy się z teraźniejszością, a raczej jawi się jako wizja dość odległej przyszłości. Może w filmach Si-Fi bohater konsultuje się z lekarzem na odległość, ale w rzeczywistości przyzwyczailiśmy się, że do lekarza idzie się osobiście.

 

Jednak to nie kwestia przyszłości, już teraz nowe technologie umożliwiają uzyskanie “pełnowartościowej” porady lekarskiej online. W tzw. “okresie grypowym” powinniśmy unikać ludzi chorych, a gdy już sami zachorowaliśmy, odizolować się aby nie roznosić wirusów dalej.

 

Wiemy jak to wygląda w stacjonarnych gabinetach medycznych – jest tłok. Wtedy ryzyko zarażenia się lub zainfekowania wielu osób jest wysokie. Osoba chora, która nie zasłoni nosa i ust, w trakcie kaszlu roznosi drobnoustroje chorobotwórcze w promieniu blisko 3m, a kichając nawet do 5m. W takiej sytuacji najlepszym pomysłem jest zostać w domu i umówić wizytę lekarską online, np. przez serwis haloDoctor.

 

Rozwiązaniem jest telemedycyna

 

Zgodnie z przepisami, w trakcie telekonsultacji, bez konieczności przeprowadzenia badania przedmiotowego, lekarz może postawić pacjentowi diagnozę, a także wypisać eZwolnienie.

Zgoda, można sobie wyobrazić rozmowę lekarza z chorym i że jest możliwe określenie w ten sposób stanu zdrowia. Ale wystawianie L4 przez internet? Jak jest wystawiany ten dokument? Skąd pewność, że lekarz go wysłał?

 

Wystawianie L4 przez Internet – jak to wygląda w praktyce?

 

Otóż każdy lekarz w Polsce, bez względu czy przyjmuje online czy stacjonarnie, korzysta z jednego systemu elektronicznego, który służy do wystawiania zwolnień. Papierowe zwolnienia lekarskie, które kiedyś pacjent dostarczał osobiście do swojej firmy już nie istnieją. Obecnie lekarze wystawiają elektroniczne zwolnienia lekarskie, potocznie nazywane eZwolnieniami.

 

Gdy pacjent posiada w ZUS prawo do ubezpieczenia to bez problemu uzyska na czas choroby zaświadczenie o niezdolności do pracy. Można je także otrzymać w sytuacji gdy inny członek rodziny, np. dziecko, współmałżonek czy rodzic, ze względu na stan zdrowia wymaga naszej opieki. W sytuacji wystawiania L4 przez internet pacjent może zostać poproszony o numer PESEL i po jego wpisaniu do systemu pozostałe dane typu NIP pracodawcy czy adres pacjenta zostaną przypisane. Gdy tylko eZwolnienie zostanie potwierdzone przez lekarza automatycznie zostanie udostępnione pracodawcy.

 

Dzięki nowoczesnym technologiom nie musimy już biec do przychodni. Możemy skorzystać ze smartfona czy komputera i odbyć eWizytę. Pacjent siedzi w domu i się leczy a L4  wystawione przez internet w wersji elektronicznej dotrze do firmy. Oszczędzamy w ten sposób siły  i energię potrzebną na walkę z infekcją.