Jakie są zalety i wady e-Recept?

E-Recepty są z nami od prawie pół roku i dla wielu osób stały się już normalnością. Mają one jednak zarówno sporo zalet, jak i kilka wad, o których przekonała się część pacjentów korzystających z usług lekarskich. Jakie są najważniejsze spośród nich?

 

Szybkość procesu

 

Choć na początku część lekarzy miała z tym problem, to po kilku miesiącach większość sprawnie i szybko wypisuje e-Recepty. System elektroniczny do tego służący stał się dla nich prosty w obsłudze, dlatego proces jest często szybszy, aniżeli miało to miejsce przy papierowych receptach.

 

Czytelność

 

Kolejnym atutem na który bez wątpienia trzeba zwrócić uwagę w przypadku e-Recept jest to, że są one dla farmaceutów czytelne. W przypadku papierowych często zdarzała się sytuacja, gdy farmaceuta miał problem z odczytaniem nazwy leku, co dodatkowo wiązało się z dłuższym czasem oczekiwania w kolejce na realizację.

 

Bezpieczeństwo

 

Z poprzedniego punktu wynika także fakt, że dzięki e-Receptom nie dochodzi do pomyłek polegających na wydaniu pacjentowi nieodpowiedniego preparatu. Takie sytuacje mogły wiązać się z dużym niebezpieczeństwem dla zdrowia ludzkiego, jednak dzięki e-Receptom zostały praktycznie wyeliminowane.

 

Wygoda

 

Kolejnym atutem jest duża wygoda pacjentów. Nie muszą oni przede wszystkim martwić się o to, że zgubią e-Recepty, a tym samym będą musieli ponownie stawiać się w gabinecie lekarskim.

 

Komfort dla pacjentów z chorobami przewlekłymi

 

Wprowadzenie e-Recept znacznie poprawiło także sytuację osób z chorobami przewlekłymi. Dzięki elektronicznym odpowiednikom mogą oni pozyskać e-Receptę aż na 365 dni, choć nie mogą zrealizować jej w całości od razu.

 

Ograniczenie kolejek

 

Dzięki możliwości uzyskania e-Recept online, dochodzi także do ograniczenia kolejek w gabinetach lekarskich. Można je bowiem otrzymać np. dzięki skorzystaniu z platformy haloDoctor.pl, na której działa ponad 5 tys. lekarzy 40 różnych specjalizacji medycznych. Jest to bardzo wygodny sposób dla samych pacjentów, którzy mogą ja otrzymać bez wychodzenia z domu.

 

Wady e-Recept

 

Choć jak widać zalet e-Recept jest naprawdę wiele, to warto wspomnieć również o kilku wadach, które były widoczne zwłaszcza tuż po ich wprowadzeniu. Największą była nieumiejętność wypisywania przez część lekarzy, przede wszystkim starszych. Sporadycznie dochodziło również do nieprzygotowania się przychodni do tego typu systemu, choć sytuacja znacznie się poprawiła.

 

Jak widać e-Recepty to przede wszystkim wiele atutów, od wygody korzystania, przez bezpieczeństwo, aż po łatwość realizacji (kwestia ważna również dla farmaceutów). Jeśli taką e-Receptę chcesz uzyskać online, wystarczy wejść na platformę haloDoctor.pl, umówić się na konsultację z lekarzem i poprosić o jej wypisanie. Cały proces może zająć maksymalnie kilka minut.